Dlaczego warto założyć firmowe konto?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie są zobowiązane przepisami prawa do tego, aby zakładać firmowe konto w banku. Pod wieloma jednak względami oddzielenie finansów firmowych od osobistych jest sytuacją bardzo korzystną.

Jakie korzyści przynosi posiadanie konta firmowego? Czy procedura jego zakładania jest długa i trudna?

Prosta księgowość i kontrola Urzędu Skarbowego

Dlaczego warto założyć firmowe konto?Oddzielając finanse osobiste od firmowych ułatwiamy zadanie księgowej, która zajmuje się naszą księgowością. Do tego w razie kontroli Urzędu Skarbowego, ona również przebiegnie sprawniej. Pracownikom, którzy będą przeprowadzać kontrolę, będziemy zobowiązani przekazać tylko dokumenty, które dotyczą transakcji firmowych – te prywatne nie będą ich interesować. Firmowe konto to także zabezpieczenie interesów rodziny na wypadek zablokowania firmowych środków. Warto też pamiętać o tym, że w ofercie banków są produkty dostępne tylko dla osób, które zdecydowały się na założenie firmowego konta. Na przykład osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, posiadają konto firmowe i składają wniosek o kredyt, mogą liczyć na to, że bank zaproponuje im korzystniejsze warunki kredytowania.

 

Wybieramy konto idealne dla firmy

Konto firmowe powinno odpowiadać potrzebom właściciela firmy. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając bank, w którym założymy konto. Znalezienie dzisiaj banku, który za prowadzenie konta firmowego nie pobiera opłat nie jest wcale trudne. Z uwagi na to, że banków działa w naszym kraju coraz więcej, starają się one zdobyć jak najwięcej klientów; stąd wiele z nich nie pobiera opłat za prowadzenie kont firmowych. Wybierając bank należy zwrócić uwagę na opłaty pobierane za przelewy. Jest całkiem spora liczba banków, które nie pobierają opłat za transakcje wykonywane z konta firmowego. Pamiętajmy jednak i o tym, że działają banki, które nie pobierają opłat za przelewy tylko pod warunkiem, że w danym miesiącu zostanie wykonana tylko pewna ilość przelewów; za te ponad limit pobierane są słone opłaty. Są też banki, które za przelewy pobierają opłaty, stosują przy tym bardzo różne cenniki. Przelew może więc w jednym banku kosztować złotówkę, w innym trzeba zapłacić znacznie więcej. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji co do banku, w którym założymy konto firmowe, porównajmy oferty co najmniej kilku. Pamiętajmy również o przelewach dokonywanych do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najbardziej korzystna jest oferta tych banków, które za przelewy te nie pobierają żadnych opłat. Ale uwaga! Są banki, w których za przelewy do tych instytucji pobierane są opłaty, ale ich wysokość jest inna niż w przypadku przelewów krajowych na rzecz innych podmiotów.

Posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkiem osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Na pewno jednak z posiadania konta płynie wiele korzyści. Z założeniem konta firmowego nie wiąże się ogromna liczba formalności. Można je założyć osobiście w placówce banku lub przez internet. Potrzebny jest wydruk z systemu CEIDG oraz dowód osobisty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *